Zmiany w procedurze odrolnienia gruntów. Od kiedy?
Przepisy, które weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku, uniemożliwiają szybką zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klas I-III położonych poza miastem. Szykują się też utrudnienia w odrolnieniu gruntów klas IV-VI.
Ustawą z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym („Reforma planistyczna”), która weszła w życie 24 września 2023 r, dokonano istotnych zmian w procedurach planistycznych. Główna zmiana wprowadzona Reformą planistyczną, to nałożenie na każdą gminę obowiązku uchwalenia do 31 grudnia 2025 r. planu ogólnego, który zastąpi dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Plan ogólny będzie prostszym dokumentem, określającym strefy planistyczne, gminne standardy urbanistyczne oraz obszary uzupełnienia i zabudowy śródmiejskiej.
Równie istotne zmiany wprowadza Reforma planistyczna w zakresie odrolnienia gruntów, dotykając bezpośrednio procedur zmiany statusu działki rolniczej na teren budowlany. Zmienione przepisy ustawy z dnia 3 lutego 1995 o ochronie gruntów rolnych i leśnych („u.o.g.r.l”) właściwie blokują dotychczasową praktykę, w zakresie której inwestorzy korzystali z uproszczonych zasad, pozwalających na szybką zmianę przeznaczenia gruntów klas I–III położonych poza granicami miast. W obecnie obowiązującym stanie prawnym na takich gruntach nie można już ustalić warunków zabudowy w drodze decyzji, aż do czasu opracowania planu ogólnego.
1.
7
ODROLNIENIE GRUNTÓW POZA GRANICAMI MIAST
Procedura tzw. odrolnienia działki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta